Osijek jest największym miastem Slawonii, które rozciąga się wzdłuż rzeki Drawy i podzielone jest na dwie części: Gornji grad i Donji grad. Pomiędzy nimi znajduje się stare miasto Tvrda czyli twierdza.

Miasto umiejscowione jest na południe od Drawy, ponieważ z północnej strony rzeki znajdują się bagna.

Nazwa Osijek została zaczerpnięta od miejsca, w którym jest sucho-oseka, gdyż tam przyszli mieszkańcy znaleźli odpowiednie warunki do życia. Miasto ulokowane jest na niewielkim wzniesieniu nad rzeką i bagnami, w tym suchym miejscu właśnie.

Zwiedzanie Osijeku warto rozpocząć od starego miasta. Godna uwagi jest wielka forteca z kilkoma bastionami, która powstała w 1712 roku z inicjatywy Austriaków na planie gwiazdy. Większą jej część rozebrano w 1922 roku, na miejscu twierdzy powstały zieleńce miejskie, które obecnie noszą imię królów chorwackich.

Do dziś można dostrzec pozostałości po twierdzy. W pobliżu rzeki znajduje się jeden z bastionów i Brama Wodna-Vodena kapija. Niegdyś była jedną z czterech bram miejskich. Tuz obok znajduje się galeria Waldinger, gdzie można podziwiać wystawy sztuki współczesnej z całego globu.

Ulica Kapucinska w Osijeku jest przedłużeniem Europskiej aveniji, które prowadzi w stronę centrum miasta-Trgu Ante Starcevicia. Właśnie tam zlokalizowany został luksusowy hotel Royal, który zachwyca przecudnej urody balkonami i oknami.

Ulica Kapucinska otrzymała nazwę od kościoła i klasztoru Kapucynów, który umiejscowiony jest przy południowej stronie ulicy. Kościół świętego Jakuba zbudowany został w 1705 roku. W jego wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje barokowe malarstwo iluzoryczne.

  • Osijek---rynek-miejski
  • Osijek---rynek

Źródła:

  • Photo credit: paparugaruga via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: Nick Savchenko via Foter.com / CC BY-SA; 

W centrum miasta Osijek, w samym sercu strefy dla pieszych, w najdłuższej i najpiękniejszej promenadzie rzecznej Chorwacji znajduje się hotel Osijek. Jego wnętrze jest przestronne, nowoczesne i eleganckie. Oferta gastronomii hotelowej wzbogaci Twoje wrażenia i sprawi, że będziesz jeszcze bardziej cieszyć się z pobytu w tym wyjątkowym miejscu, w otoczeniu portu rzecznego, jego mostów i równin Baranja.

Dodatkowo oprócz zakwaterowania, hotel oferuje 5 pokoi konferencyjnych dla 450 osób wyposażonych we wszystkie sprzęty do organizowania kongresów, spotkań biznesowych i innych wydarzeń z usługami najwyższej jakości. Dzięki ciekawemu położeniu przy rzece i miejscu spotkań w mieście i Baranji, masz dwie możliwości zwiedzania.

Możesz spędzić dzień oglądając stare miasto Tvrdja i secesyjną architekturę głównych ulic, szukając cienia w ogromnych parkach lub wybrać Baranję, by szukać spokoju i odetchnienia w Parku Narodowym Kopacki, a potem pojechać wzdłuż jednej z dróg przy winnicach.

Usługi hotelu, przygotowanie, serwowanie posiłków i napojów, jak również zewnętrzny obszar hotelu są jak najwyższej jakości za sprawą wdrożenia systemu HACCP i są certyfikowane dla systemu kontroli EN ISO 9001:2000. Hotel jest certyfikowany jako hotel godny zaufania przez UPUHH i spełnia wysokie standardy.

Hotel Osijek oferuje 140 pokojów i 7 apartamentów. Klasyfikowane są według jakości czyli Classic, Superior i Deluxe. Wszystkie pokoje są w systemie smart room i wyposażone są w: - przewodowy i bezprzewodowy darmowy internet, - mini bar, - telewizor LCD z pakietem 32 lokalnych i zagranicznych kanałów, - klimatyzację, - sejf, - suszarkę, - bezpośrednią linię telefoniczną, - wszyscy goście mają do dyspozycji centrum welness, które zawiera centrum fitness z pięknym widokiem na miasto.

Poza wspomnianymi usługami, goście mogą poprosić o pranie i prasowanie odzieży. Pewna ilość pokojów jest dostosowana do osób niepełnosprawnych, o budowie atletycznej oraz wysokich. Restauracja Zimska luka Różnorodna oferta gastronomiczna stworzona z ekskluzywnych smaków chorwackiej kuchni i międzynarodowych specjałów, jest idealnym miejscem na lunch, spotkanie biznesowe i romantyczną kolację we dwoje.

Restauracja oferuje pyszne jedzenie wysokiej jakości w przyjemnej, spokojnej atmosferze. Możesz uzupełnić swoje danie jednym ze świeżych deserów, pysznych ciastek i lodów. Do dań polecane są również starannie wyselekcjonowane, chorwackie wina. Patrząc na scenerię malowniczego portu Drava i promenady, będziesz chciał wrócić tu ponownie.

Niedzielny lunch rodzinny W niedzielę restauracja proponuje atrakcyjny lunch w formie bufetu skierowany do rodzin z dziećmi. Bufet zawiera duży wybór zup, ciepłych przystawek, bogatą ofertę dań głównych, sałatek i deserów. http://www.hotelosijek.hr/

Plac Świętej Trójcy w Osijeku znajduje się w centrum dawnej twierdzy. Okoliczne budynki wzniesione zostały w XVIII wieku.

Na środku placu stoi barokowa kolumna, którą postawili mieszkańcy miasta w 1729 roku dziękując za uratowanie przed epidemią dżumy.

W pobliżu zachodniej strony placu stoi interesująca kamienica z arkadami  i wieżą zegarową. Z północnej strony znajduje się główny budynek uniwersytetu. Ma on zaskakującą barokową fasadę. W południowo-wschodnim rogu placu zlokalizowany został urząd miasta, a po przeciwnej stronie najstarszy budynek Osijeku. Pochodzący z 1702 roku, stał się Muzeum Slawonii, mieści się tam ekspozycja archeologiczna i kolekcja kryształów, szkła i monet z XIX i XX wieku.

Kościół Świętego Krzyża umiejscowiony jest w odległości kilku kroków na zachód od Bramy Wodnej. Wybudowana przez familię Pejacevic w 1709 roku świątynia, jest barokowym kościołem franciszkańskim. W kryptach budowli spoczywają znani notable Osijeku.

 

Twierdza w Osijeku Twierdza w Osijeku jest jedną z najbardziej cenionych starówek Chorwacji, pamiętających czasy wojenne. Nie do przecenienia jest budynek straży głównej pochodzący z XVIII wieku. We wnętrzu twierdzy zachowały się budynki mieszkalne, kościół świętego Michała i gimnazjum. W kościele znajdują się szaty kościelne i niezwykle cenne przedmioty. Twierdzy chronią wały obronne.