Mapa

Cres położone jest w zatoce zachodniej między wzgórzami z pokrytymi winnicami stokami, które łagodnie schodzą w stronę morza. Od przystani promowej dzieli je około 26 kilometrów.

Brama miejska z wieżą zegarową pochodzi z XVI wieku, na jej tyłach znajduje się loggia miejska z przełomu XV i XVI wieku. Interesującym zabytkiem jest także gotycko-renesansowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej z XV wieku, w którym znajduje się drewniany gotycki krucyfiks z XV wieku. W biurze parafialnym przechowywane są obrazy z XV-XVII wieku. Najcenniejszy jest jednak poliptyk Alvisa Vivarini z XV wieku, który przedstawia św. Sebastiana ze świętymi.

Równie ciekawym obiektem jest sąd miejski z XVI wieku z lapidarium i pałac Petris z XV wieku, który łaczy w sobie style wczesnego renesansu i weneckiego gotyku. Od 1910 roku mieści się tam muzeum miejskie, w którym można obejrzeć zabytki z czasów prehistorycznych i rzymskich.

http://hvm.mdc.hr/creski-muzej

Najstarszy w mieście jest średniowieczny kościół św. Izydora z romańską apsydą i gotyckim portalem. W jego wnętrzu stoi drewniana rzeźba św. Izydora z XV wieku i fragmenty gotyckiego poliptyku z XV wieku. W jego pobliżu zachowały się ruiny gotyckiego pałacu Rodinis z wieku XV. Nad samym brzegiem morza znajduje się kolejna świątynia-kościół św. Marii Magdaleny z 1402 roku.

Kościół św. Franciszka pochodzi z XIV wieku i znajduje się we wschodniej części miasteczka. Budowla otoczona jest dwoma ogrodami z kolumnami pochodzącymi z XV wieku. W skład zbiorów klasztornych wchodzą: kodeksy z XV wieku, kolekcja mebli z XV i XVII wieku, drukarka do powielania tekstów liturgicznych głagolicą.

W klasztorze Benedyktynów z XV wieku znajduje się zbiór średniowiecznych kodeksów i ikon.

Tuż za miastem Cres ulokowany został klasztor żeński św. Piotra, o którym po raz pierwszy wspomniano w XV wieku. To tutaj znajdują się ołtarze z XVII wieku, jak też kolekcja kodeksów i ikon. W jego pobliżu postawiona została kaplica Świętego Krzyża, do której dotrzemy drogą krzyżową ze stacjami ozdobionymi drewnianymi płaskorzeźbami.

Kościół św. Antoniego pamiętający początek XV wieku umiejscowiony został na cmentarzu.

Orlec znajduje się 12 kilometrów od miasta. Jest to ostoja sępa białogłowego. Właśnie tam można obejrzeć ptaki w locie.

Punta Kriza to wioska ulokowana na najbardziej na południe wysuniętym końcu wyspy. Znajduje się na wzgórzu wysokości 5 metrów. W wiosce zachował się kościół św. Antoniego pochodzący z XV wieku i romański kościół św. Andrzeja, który ulokowano przy cmentarzu.

  • Cres---nabrzee
  • Cres---widok-na-morze
  • Cres---wyspy

Źródła:

  • Photo credit: Bernd Thaller via Foter.com / CC BY;