Półwysep Istria

 

Półwysep Istria położony jest w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. W zdecydowanej większości należy do Chorwacji, tylko jego niewielka północna część znajduje się na terenie Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia na terenie Włoch.

Istria umiejscowiona jest między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Podzielona została na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię, których nazwy pochodzą od koloru ziemi. W białej części przeważają białe skały wapienne, w szarej szare skały fliszu, a w czerwonej czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Większa część Istrii jest górzysta. Na półwyspie panuje klimat śródziemnomorski. Najbardziej znaczące miasta Istrii to: Pula, Koper, Rovinj, Pazin i Poreč.

Istria odwiedzana jest przez tysiące turystów. Na wybrzeżu rozciąga się na setki kilometrów, rozstawionych jest tam mnóstwo kempingów, pól namiotowych, ale też eleganckich hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Uważana za serce Chorwacji, obfituje w ogrom zabytków, jest skarbnicą tradycji i obyczajów sięgających daleko w przeszłość. Tworzone są tu domowe trunki ziołowe i wyrafinowane wina, których aromat znany jest na całym świecie.

W Istrii znaleźć można dzikie, nieokiełznane plaże, zazwyczaj piaszczysto-żwirowe, bogatą ofertę hotelową i idealne dla miłośników trekkingu tereny zielone.
Od wielu lat tysiące turystów wybiera się na wakacje do Magu i Poreču, zwiedza romantyczne stare miasto w Rovinju, zachwyca się monumentalnym amfiteatrem w Puli. Warto zobaczyć również Wyspy Brijuni, na których znajduje się dawna letnia rezydencja marszałka Tito i Park Narodowy.

Na uwagę zasługuje również popularny kurort w Opatiji z urokliwym deptakiem Lungo Mare, przy którym usytuowane zostały niezliczone dyskoteki, sklepy i kawiarenki na świeżym powietrzu. Plaża w Opatiji została wyróżniona nagrodą Błękitnej Flagi, przyznawaną za wyjątkową czystość plaż i wody morskiej.

Ci, którzy nie odwiedzili Puli-istryjskiej stolicy turystycznej i największego miasta półwyspu, nie mogą powiedzieć, że poznali go naprawdę. Arena w Puli jest obecnie najpiękniejszą wizytówką miasta, pełniła kiedyś funkcję teatru, odbywały się tam walki gladiatorów. Dziś również wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych jest właśnie tam. W mieście znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć. Oprócz dobrze zachowanego amfiteatru rzymskiego, który jest jednym z największych na świecie, będziemy mieli okazję zwiedzić inne starorzymskie zabytki: Łuk triumfalny Syrgiusza, Bliźniaczą Bramę i Świątynię Augusta.

Istria oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów: jazdę konną, polowania, jak też różnorodne miejsca noclegowe: hotele, apartamenty, domki letniskowe. Charakteryzuje ją nadmorski klimat i krystalicznie czysta woda.

Stolicą administracyjną i kulturalną Istrii jest Pazin, liczący około pięciu tysięcy mieszkańców. Tutaj można obejrzeć 120-metrową przepaść zwaną Jamą Fojba, którą Juliusz Verne wybrał na akcję swojej powieści zatytułowanej „Mateusz Sandorf”.


 --------------------------------------------------- opis z innego artykułu --------------------------------------------------------------------------

Półwysep Istria w Chorwacji położony jest w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Istria w zdecydowanej większości należy do Chorwacji, tylko jej niewielka północna część należy do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Istria Chorwacja umiejscowiona jest między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Podzielona została na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię, których nazwy pochodzą od koloru ziemi. W Białej części przeważają białe skały wapienne, w Szarej szare skały fliszu, a w Czerwonej czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Większa część Chorwacji Istrii jest górzysta. Na półwyspie panuje klimat śródziemnomorski. Główne miasta Istrii Chorwacji to : Pula, Koper, Rovinj, Pazin, Poreč.

 

Istria Chorwacja odwiedzana jest przez wielu turystów, a na wybrzeżu rozciągniętym na setki kilometrów rozstawionych jest mnóstwo kempingów, pól namiotowych, ale też eleganckich hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Uważana za serce Chorwacji, obfituje w ogrom zabytków, jest skarbnicą tradycji i obyczajów sięgających daleko w przeszłość. Tworzone są tu domowe trunki ziołowe i wyrafinowane wina, których aromat znany jest na całym świecie.

 

W Istrii Chorwacji znaleźć można dzikie, nieokiełznane plaże, zazwyczaj piaszczysto-żwirowe, bogatą ofertę hotelową i idealne dla miłośników trekkingu tereny zielone.

 

Od wielu lat tysiące turystów wybiera się na wakacje do Magu i Poreču, zwiedza romantyczne stare miasto w Rovinju, zachwyca się monumentalnym amfiteatrem w Puli. Warto zobaczyć również Wyspy Brijuni, na których znajduje się dawna letnia rezydencja marszałka Tito i park narodowy.