Mapa

Podobno właśnie w Korculi przyszedł na świat znany podróżnik Marco Polo. W domu, w którym najprawdopodobniej się urodził znajduje się poświęcone mu muzeum: www.korculainfo.com 

W mieście od ponad czterystu lat powszechnie szanowana i kultywowana jest tradycja szybkiego tańca z mieczem. Moreska to walka dwóch królów i ich armii o względy księżniczki muzułmańskiej Buli. Spektakl odbywający się wieczorową porą, wykonywany jest przez artystów w barwnych kostiumach. Schody z 1907 roku to jeden z zabytków, które warto zobaczyć, podobnie jak loggię z 1584 roku. Katedra św. Marka znajduje się przy placu Katedralnym. Budowa świątyni trwała dosyć długo, ponieważ rozpoczęto ją w XIV wieku, by ukończyć dopiero pod koniec wieku kolejnego. W 1525 roku dobudowano przy niej kaplicę św. Rocha, w której możemy podziwiać obrazy Carla Ridolfija i Ciocic-Cucicia. Pałac biskupi znajduje się w pobliżu katedry. Cenny skarbiec opactwa został udostępniony turystom w 1954 roku.

Pałace patrycjuszy: Arneri i Gabrielis zostały wykonane z miejscowego białego kamienia. W pałacu Gabrielis w 1957 roku założono Muzeum Miejskie. Ekspozycja muzeum związana jest z budową statków, ale obejrzeć w nim można również kamienne rzeźby i obrazy miejscowych artystów. Sąd miejski powstał w 1525 roku, przylega do niego kaplica Matki Boskiej Plocanskiej. Wzniesiono ją na pamiątkę bitwy morskiej Aragonów z Wenecjanami w 1531 roku. Bitwa ta miała miejsce w 1483 roku w pobliżu miasta. We wnętrzu kaplicy znajdują się dwie weneckie armaty. Baszta Mali Revelin ostatni raz była przebudowywana w 1499 roku.

Przed budynkiem sądu stoi pochodzący z 1569 roku słup, a po przeciwnej stronie kościół św. Michała. Żegnamy stare miasto wychodząc przez Bramę Lądową, która została wzniesiona w 1650 roku i przez monumentalną basztę Revelin. Kościół Wszystkich Świętych wybudowano na początku XV wieku. Uwagę przykuwa w nim kasetonowy sufit, który został pomalowany przez Tripo Kokolja najprawdopodobniej w 1713 roku. Muzeum Maksymiliana Venke powstało w 1968 roku w małym domu letnim na cyplu Sveti Nikola. W muzeum można podziwiać obrazy, rysunki i dokumenty artysty. W parku Hober znajduje się wzniesiona w 1813 roku przez Anglików twierdza św. Błażeja.

  • Korcula---miasto
  • Korcula---mury-miejskie
  • Korcula---port
  • Korcula---widok-na-miasto-oraz-port
  • Korcula---widok-na-miasto

Źródła:

  • Photo credit: Foter.com; 
  • Photo credit: Carine06 via Foter.com / CC BY-SA; 
  • Photo credit: Igor Pecovnik via Foter.com / CC BY; 
  • Photo credit: Kaja.A via Foter.com / CC BY;