Mapa

Dubrownik pełni rolę portu handlowego i pasażerskiego, odpowiada również za turystykę. Liczy 31 tysięcy mieszkańców, zajmuje powierzchnię 143 km kwadratowych. Panuje w nim klimat śródziemnomorski. Miasto znajduje się na samym południu Chorwacji, nad Morzem Adriatyckim. Mieszkańcy nazywają to miejsce „Perłą Adriatyku”, żadne inne na terenie kraju nie jest równie urokliwe i ciekawe. Każdy, kto choć raz odwiedził Dubrownik potwierdzi, że to największy skarb regionu. Miasto szczególnie dba o zakwaterowanie, zapewnia zwiedzającym najlepsze warunki. Jest tu bardzo dużo hoteli z apartamentami, nie brakuje również pensjonatów, campingów i domków letniskowych.

Dubrownik jest głównym centrum turystycznym, które charakteryzuje się licznymi zabytkami. To właśnie ilość zabytków zadecydowała o wpisie tego miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówkę Dubrownika otaczają potężne mury obronne, które jak dotąd nie zostały zdobyte przez żadną armię. Obecnie w jednym z fortów mieści się akwarium oraz Muzeum Morskie. Przy wejściu do starego miasta znajduje się Wielka Fontanna Onufrego. Jest to okrągła budowla, która w żaden sposób nie przypomina fontanny. Legenda głosi, że jeżeli ktoś umyje ręce pod wszystkimi szesnastoma kranami, obchodząc przy tym fontannę zgodnie ze wskazówkami zegara, spełni się jego życzenie.

Można tu również zwiedzić kościoły i klasztory, serbską cerkiew oraz pałace.

Atrakcje nad wodą: pływanie po morzu łodzią, jachtem, żaglówką, skuterem wodnym czy też motorówką to tylko jedne z licznych rozrywek. Jak każde inne miasto czy miasteczko Dalmacji, to także przyciąga turystów piękną plażą i lazurowym morzem. W pełnych klimatu restauracjach i knajpkach można spróbować przysmaków chorwackiej kuchni regionalnej. Dubrownik uznawany jest za najpiękniejsze chorwackie miasto, dlatego też to właśnie tam kierują się największe tłumy turystów.

Jest to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć. Odnajdą się tam zarówno ci, którzy marzą o wypoczynku i spokoju jak też ci, którzy chcą spędzić swoje wakacje aktywnie.

Najciekawsze wydarzenia Dubrownika:

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Dubrowniku jest Letni Festiwal ,,Libertas” odbywający się co roku w dniach 10-25 sierpnia. W 33 miejscach organizowane są wówczas przedstawienia teatralne i koncerty muzyki poważnej. Ceny biletów są umiarkowane, dlatego rezerwację trzeba zrobić z wyprzedzeniem.

Święto patrona miasta-świętego Błażeja odbywa się w dniach 2-4 lutego i jest to święto religijne, dlatego najważniejszą częścią tego wydarzenia jest uroczysta msza. Sam Dzień świętego Błażeja przypada na 3 lutego. Na święcie pojawiają się mieszkańcy całego miasta i okolic. Część z nich zakłada tradycyjne stroje ludowe. Wieczorem odbywają się koncerty i przedstawienia, a miasto rozświetlają tzw. ,,błażejki”, czyli poświęcone podczas mszy świętej świece.

Kolejną imprezą organizowaną w Dubrowniku jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywający się w czerwcu. We wrześniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Bluesa i Jazzu.

Planując podróż do Dubrownika własnym samochodem, najlepiej  skorzystać z  autostrady A1 lub z Magistrali Adriatyckiej-drogi nr 8 (fragment trasy europejskiej E65). Trasa ta biegnie wzdłuż wybrzeża.

Samolot:

Najbliższe lotnisko znajduje się 24 kilometry od Dubrownika w miejscowości Člipi.

Kontakt z biurem Croatia Airlines Čilipi: +385 20 773232

Prom:

Chorwacka kompania Morska Jadrolinija posiada biuro w Dubrovniku przy ul. Obala Stjepana Radica 40.

Kontakt: Tel: +385 20 418000

Web: www.jadrolinija.hr

Bywają również kursy promowe (5 razy w tyg.) na trasie: Rijeka-Split-StariGrad (na wyspie Hvar)-Korčula-Dubrownik-Bari (Włochy).

Lokalne połączenia promowe: 1 prom dziennie kursuje między portami z wyspy Archipelagu Elafickiego: Koločep , Lopud, Sudurad  oraz Šipanska Luka.

Autobus: Dworzec autobusowy: Dubrovnik, ul. Obala Pape Ivana Pavla II 44a.

Tel. +385 60 305070 lub -385 20 357087 (dzwoniąc pod ten numer, można zapytać o połączenia lokalne).

Ciekawostki dla fanów „Gry o tron” Piękno Chorwacji docenili twórcy amerykańskiego serialu fantasy „Gra o tron”, który jest adaptacją sagi „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George’a R. R. Martina.

W odcinkach drugiego sezonu zobaczyć można ulice, domy i mury Dubrovnika, który w serialu odgrywał stolicę Westeros-Królewską Przystań. Położona na murach miasta baszta Minčeta stała się serialowym Domem Nieumarłych, odwiedzonym przez Daenerys Targaryen. Pojawił się też Fort Bokar, gdzie Joeffrey Baratheon przygotowywał działa do bitwy pod Czarnym Nurtem. Natomiast słynąca z pięknej przyrody wyspa Lokrum posłużyła do nagrania ujęć przedstawiających miasto Qarth. W jednym z odcinków, podczas rozmowy Sansy Stark z Margaery Tyrell i Olenną Redwyne, można podziwiać jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. Jest to arboretum w Trsteno, znajdujące się zaledwie 15 km od Dubrownika.

Czwarty sezon „Gry o tron” obfitował w największą ilość scen nakręconych w Chorwacji. Pierwsze zdjęcia zostały wykonane w portowym miasteczku Novigrad, leżącym niedaleko granicy ze Słowenią. Dubrownik został pokazany ponownie jako Królewska Przystań, a w Parku Gradac położonym w pobliżu Starego Miasta nakręcono sceny z wesela króla Joeffrey’a Baratheona i Margaery Tyrell. Twórcy postanowili wykorzystać uroki Dalmacji poprzez wybranie skalistych wybrzeży Adriatyku jako tła dla podróży Daenerys i jej Armii Nieskalanych. W serialu podziwiać można również Pałac Dioklecjana w Splicie i Twierdzę Klis. Obie lokacje zostały sfilmowane, aby odwzorować atak na Meereen.

Z informacji ujawnionych przez stację HBO wynika, że chorwackich krajobrazów nie zabraknie w nadchodzącym, piątym sezonie serialu. Prawdopodobnie tym razem ekipa nagraniowa odwiedzi kolejne miasta-Šibenik oraz Imotski.

Muzeum Etnograficzne jest niewielkich rozmiarów, ulokowane zostało w dwupiętrowym budynku dawnego XVI-wiecznego spichlerza. Można w nim obejrzeć cenną ekspozycję miejscowych strojów ludowych i wystawę poświęconą rolnictwu.

Kościół św. Ignacego usytuowany jest na wzniesieniu. Można do niego dotrzeć po szerokich, barokowych schodach. Budynek należy do klasztoru Jezuitów. Powstał w latach 1699-1725. Zaprojektował go włoski architekt Andrea Pozzo. We wnętrzu świątyni znajdują się cztery ołtarze boczne, a po prawej stronie jedna z najstarszych w Europie, pochodząca z 1885 roku imitacja groty w Lourdes. Na wyróżnienie zasługują freski malarza Gaetano Garcii, które prezentują sceny z życia założyciela zakonu jezuitów i patrona kościoła-św. Ignacego Loyoli.

W pobliżu kościoła stoi barokowy budynek kolegium jezuickiego.

W centralnej części targowiska miejskiego Gunduliceva Poljana znajduje się rzeźba Ivana Gundulicia, który był popularnym poetą pochodzącym z Dubrownika. To autor poematu "Osman", który opowiada o walkach pod Chocimiem.

Katedra Wniebowzięcia NMP została wzniesiona w 1713 roku. Projektował ją Buffalini z Urbino. W środku obiektu możemy podziwiać ołtarz św. Jana Nepomucena wykonany z fioletowego marmuru, obrazy Jana Padovano, Jacopo Palmy Młodszego, Permegianina, Andrea del Sarto. Poliptyk, którego autorem jest Tycjan znajduje się w ołtarzu głównym. Przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a w jego tworzeniu brali też udział uczniowie Tycjana.

Umiejscowiony w katedrze skarbiec jest chętnie odwiedzany przez turystów. Podobno znajdują się w nim relikwie świętego Błażeja, o których mogliśmy przeczytać w "Wieczorze Trzech Króli" Williama Shakespeare'a. W skarbcu ulokowana została kolekcja 138 złotych i srebrnych relikwiarzy w większości wykonanych przez miejscowych złotników.

Pałac Rektorów to jeden z najbardziej znanych pałaców Dubrownika. Wcześniej w tym samym miejscu stał zamek obronny. Obiekt ten był siedzibą najważniejszych urzędów Republiki Dubrownickiej, rektorów-prezydenta miasta. W Pałacu Rektorów było również więzienie, sala, w której odbywały się zebrania Wielkiej Rady i Senatu, ale też arsenał broni. We wnętrzu budynku znajduje się dziedziniec z krużgankami. To tutaj organizowane są w sezonie letnim koncerty muzyki klasycznej. Pamiątką historyczną jest zegar, który stanął o godzinie 5:45. Zatrzymał się w dniu, w którym wojska marszałka Marmonta wkroczyły na teren miasta. Wtedy przestała istnieć Republika Dubrownicka. W centralnej części dziedzińca ulokowane zostało popiersie kupca i armatora z wyspy Lopud, Miho Pracata. Autorem tego dzieła był Giacometti. Wykonał je w 1637 roku. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Miejskie z kolekcją ceremonialnych ubiorów i portretów, które prezentują słynnych mieszkańców miasta.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mała Fontanna Onufrego powstała w XV wieku. Ozdobiona jest maszkaronami, z których tryska woda. Stworzona została przez Pietra di Martino da Milano.

Kościół św. Błażeja jest niezwykle urokliwym budynkiem pochodzącym z lat 1706-14. Projekt wykonany został przez Marino Gropellego.

Muzeum Małych Braci w Dubrowniku mieści się w klasztorze. Niezwykle interesującym eksponatem muzeum jest wizerunek miasta sprzed trzęsienia ziemi w 1667 roku.

Muzej Male brace
ul. Placa 2

http://malabraca.wix.com/malabraca   

Adria Adventure

Dubrownik

tel. 020 332 567

http://www.kayakingcroatia.com/ 

Biuro z siedzibą w Dubrowniku specjalizujące się w eskapadach przyjaznych dla środowiska, w tym na Elafitski otoci i Lokrum. Oferta ta skierowana jest do niewielkich liczebnie grup, korzysta z usług miejscowych przewodników.

Budowę Klasztoru Dominikanów rozpoczęto w 1228 roku. Dzwonnicę kościelną postawiono w 1390 roku, jednak przebudowano ją w 1531 roku. Kościół jest bogato wyposażony, znajduje się w nim XIV-wieczny bizantyjski krucyfiks, którego autorem jest Paolo Veneziano. Zdobią go symbole ewangelistów i płaskorzeźba pelikana. W prezbiterium mieści się tzw. krzyż vukovarski, który jest darem mieszkańców Vukovaru dla papieża. Jan Paweł II z kolei przekazał krzyż dominikanom z Dubrownika. Wschodnie skrzydło klasztoru jest siedzibą Muzeum Klasztoru Dominikanów, obejrzeć tu można kolekcję malarstwa lokalnych artystów i cenne relikwie, w tym czaszkę świętego Henryka, który był pierwszym królem Węgier.

 

  • Dubrownik---Katedra-na-starym-miescie
  • Dubrownik---Klasztor-Franciszkanow-na-starym-miescie
  • Dubrownik---fontanna-na-starym-miescie
  • Dubrownik---stare-miasto
  • Dubrownik---widok-na-miasto-oraz-mury-miejskie

Źródła: