Mapa

Split położony jest w samym centrum wybrzeża Adriatyku. Miasto jest stolicą chorwackiej Dalmacji i drugim co do wielkości miastem tego regionu. Cechuje je doskonale rozwinięty przemysł, to okno na morski świat całej Chorwacji.

Split nastawiony jest na turystykę, dlatego oferuje cały wachlarz atrakcji osobom, które przyjeżdżają tu, by wypocząć. Nikt nie będzie narzekał na nudę, przebywając właśnie w tym mieście.

Zabytki:

Pałac Dioklecjana został wzniesiony w latach 295-305 z najlepszych marmurów specjalnie do tego celu sprowadzonych z Grecji i Włoch. Wokół pałacu znajdują się wysokie i grube mury obronne z licznymi basztami. Spacerując po uliczkach miasta warto pamiętać o tym, że kiedyś były w tych miejscach korytarze i pomieszczenia cesarskiego pałacu. Miała to być letnia rezydencja Dioklecjana, w której znajdowałyby się nie tylko komnaty mieszkalne i reprezentatywne, ale również pomieszczenia i dziedzińce dla oddziałów wojska. We wnętrzu pałacu biegły dwie prostopadłe ulice, które kończyły się bramami. Przy skrzyżowaniu głównych ulic ulokowany był wielki dziedziniec nazywany perystylem powstały po to, by mogły się na nim odbywać publiczne wystąpienia. Cesarz pojawiał się właśnie w tym miejscu, stając na specjalnym balkonie wychodzącym z jego prywatnych apartamentów, by przemawiać do swoich podwładnych.

Gdy cesarstwo rzymskie upadło pałac zamieszkali obywatele Salony, którzy schronili się tutaj przed najazdem Słowian i Awarów. W późniejszym okresie pałac zasiedlili barbarzyńscy Słowianie, którzy dokonali licznych zniszczeń.

Złota Brama była główną bramą prowadzącą do pałacu. Za czasów swojej świetności była przepięknie ozdobiona, fragmenty tych zdobień widoczne są do dziś.

Muzeum Miejskie warto zwiedzić,  by naprawdę dobrze poznać Split. To tutaj znajdują się zbiory pokazujące, jak wyglądały poszczególne etapy dziejów miasta począwszy od czasów Dioklecjana, przez okres bizantyjski, wenecki, napoleoński i austro-węgierski, aż po współczesność. Siedziba muzeum mieści się w XV-wiecznym pałacu Papaliciów. Został on zbudowany przez Juraja Dalmatinaca na prośbę jednego z ważnych dworzan mieszkających w pałacu. Najlepiej zachowanym fragmentem budowli jest perystyl, pałacowy dziedziniec rozciągający się w środkowej części budynku. Aktualnie, w sezonie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty.

www.mgst.net

Świątynia Jowisza w XV wieku została przekształcona w baptysterium chrześcijańskie, wejścia pilnuje sfinks przywieziony z Egiptu. We wnętrzu znajduje się posąg Jana Chrzciciela, XI-wieczna chrzcielnica, płyty nagrobne, zabytkowe stare fryzy i sarkofagi biskupów.

Katedra św. Dujama dla mieszkańców Splitu jest niebywale istotnym miejscem, ponieważ została wzniesiona na cześć patrona miasta i jednego z pierwszych męczenników chrześcijańskich-świętego Dujama. Ta niezwykle charakterystyczna dla starego miasta budowla w kształcie rotundy z wysoką dzwonnicą kiedyś stanowiła Mauzoleum Dioklecjana. Wejścia do świątyni strzegły sfinksy przywiezione z Egiptu. Obecnie na straży stoi jeden, który jest wierną kopią jednego z poprzedników.

Muzeum Etnograficzne posiada między innymi zbiór  instrumentów muzycznych.

www.etnografski-muzej-split.hr

Muzeum Archeologiczne oferuje turystom możliwość obejrzenia ekspozycji z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich: monety, ceramikę i wyroby ze złota.

www.mdc.hr/split-arheoloski

Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych to miejsce, w którym podziwiać możemy kamienie z inskrypcjami, nagrobki, meble, broń, wyroby złotnicze pochodzące z czasów rządów średniowiecznych władców chorwackich.

www.mhas-split.hr

Galeria Mestrovicia gromadzi dzieła tego popularnego rzeźbiarza. Muzeum ma swoją siedzibę w willi Ivana Mestrovicia.

www.mdc.hr

Split oferuje także możliwość zwiedzenia ZOO, które jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta. Ogród zoologiczny jest niewielki, ale warto wybrać się tam na relaksujący spacer.

Muzeum Przyrodnicze posiada eksponaty związane z przyrodą ożywioną i nieożywioną Dalmacji. 

www.prirodoslovni.hr

Muzeum Morskie ma swoją siedzibę w dawnej fortecy.  Warto wybrać się do niego, by obejrzeć makiety statków, mapy i mundury marynarskie pochodzące z różnych epok.

www.hpms.hr

  • Split---miasto
  • Split---panorama-miasta
  • Split---port
  • Split
  • Split_

Źródła:

  • Photo credit: Robert.Pittman via Foter.com / CC BY-ND; 
  • Photo credit: Sobrecroacia.com via Foter.com / CC BY;  
  • Photo credit: LenDog64 via Foter.com / CC BY-ND; 
  • Photo credit: alchen_x via Foter.com / CC BY-SA; 

Twierdza Klis to jeden z najbardziej istotnych zabytków historycznych Chorwacji. Budynek był siedzibą pierwszego chorwackiego księcia Trpimira , który dał początek pierwszej chorwackiej dynastii Trpimiroviciów.

W sezonie letnim  organizowane są tutaj koncerty. Choć twierdza lata największej świetności ma już za sobą, bo mocno ucierpiała podczas ostatniej wojny i nadal przeprowadzane są w jej obrębie prace konserwatorskie, można zwiedzić kaplicę św. Wita, bastion Bembo i apartamenty komendanta.

www.tzo-klis.htnet.hr

Omis to miejsce, w którym możemy rozłożyć się na jednej z niewielu piaszczystych plaż, idealnych dla rodzin z dziećmi.

W Chorwacji miasto znane jest głównie za sprawą Festiwalu Klap Dalmatyńskich, który organizowany jest co roku w lipcu.