Jeszcze jakiś czas temu uważano, że nurkowanie jest zajęciem niebezpiecznym, ale na szczęście w ostatnich latach obalono ten mit.
Obecnie mamy do dyspozycji udoskonalony sprzęt, nastąpił też dynamiczny rozwój nauki i techniki, a co za tym idzie, znacznie wzrosło zainteresowanie tą formą rekreacji. Dzisiaj można z całą stanowczością stwierdzić, że stała się ona popularna, przyjemna
i ciekawa.
Z uwagi na to, że Chorwacja może poszczycić się niezwykle interesującym światem podwodnym wielu miłośników nurkowania wybiera właśnie to miejsce na aktywny wypoczynek. To tutaj z bliska można obejrzeć barwne ryby, wraki statków, znaleziska archeologiczne czy bujną roślinność. Bogactwo fauny i flory zachwyci swoją różnorodnością nawet najbardziej zagorzałych zwolenników nurkowania w Chorwacji. Oprócz ryb podziwiać można ośmiornice, kalmary, rozgwiazdy i jeżowce. Nie mniejszą atrakcję stanowić będą urokliwe podwodne jaskinie. Na terenie Chorwacji nie brakuje baz nurkowych, które mają do dyspozycji nurków odpowiedni sprzęt, łodzie, oferują też pomoc instruktora. Jeżeli marzy nam się kurs, dzięki któremu moglibyśmy zdobyć uprawnienia nurkowe to musimy przeznaczyć na ten cel od 3-5 dni. W trakcie kursu będziemy brać udział w wykładach teoretycznych, zajęciach praktycznych i będziemy ćwiczyć nurkowanie, by wreszcie przystąpić do egzaminu. Certyfikat PADI OWD pozwoli nam zdobyć uprawnienia do nurkowania w Chorwacji do głębokości 18 metrów, a certyfikat CMAS do nurkowania do głębokości 21 metrów.

Osoby, które posiadają już uprawnienia nurkowe nie powinni zapomnieć o tym, że należy zakupić zezwolenie
na nurkowanie w Chorwacji. To zezwolenie wydawane jest przez Chorwacki Związek Nurkowy, nabyć je można
w kapitanatach portu po okazaniu dokumentu uprawniającego do nurkowania. Szczegółowe informacje można uzyskać
pod numerem telefonu: +385 1 4848765, informacja sekcji nurkowej HGK: + 385 1 4561570, 4561792
i na stronie internetowej: www.hgk.hr oraz na stronie: Croprodive .
Całkowitym zakazem nurkowania objęte są następujące obszary: parki narodowe Krka i Brijuni, rezerwaty i parki przyrody.
Istnieją także strefy kontrolowanego nurkowania, jak parki narodowe Kornati i Mijet.