Podróż samolotem

Do kilku chorwackich miast mamy bezpośrednie połączenia, dolecimy bez żadnego problemu do Dubrownika, Zadaru i Splitu z Gdańska czy Warszawy, z Krakowa do Dubrownika, z Poznania do Zadaru i Dubrownika. W trakcie sezonu wakacyjnego dobrze jest zaglądać na poszczególne strony internetowe polskich lotnisk, bo tam można uzyskać informacje o lotach czarterowych do wielu miast Chorwacji. Ceny biletu wahają się w zależności od wielu czynników: od terminu rezerwacji, terminu wylotu i powrotu, ilości wolnych miejsc. Bilet może kosztować w granicach 500-2000 złotych. Najlepiej jest zarezerwować bilet na kilka miesięcy przed podróżą, wówczas cena będzie najbardziej korzystna.

Podróż pociągiem.

>Bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją niestety nie ma. Musimy liczyć się z przynajmniej jedną przesiadką, w Wiedniu lub Bukareszcie. Bilet w drugiej klasie kosztuje mniej więcej 500-600 zł w jedną stronę.
Bezpośrednia podróż do Chorwacji koleją jest możliwa z Austrii, Niemiec, Słowenii, Węgier, Włoch, Szwajcarii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry.

Podróż własnym autem.

W tym wypadku mamy dwie możliwości jazdy: przez Słowację i Węgry albo przez Czechy, Austrię i Słowenię. Korzystniejsze jest wybranie drugiej z opcji, ponieważ przez Czechy i Austrię przez większość czasu możemy poruszać się autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Przejazd przez Słowację wiąże się z podróżą wąskim i i krętymi drogami, na których licznie występują ograniczenia prędkości, które utrudniają i znacznie wydłużają trasę.
Jeżeli planujemy wyjazd do Chorwacji własnym autem, powinniśmy pamiętać o tym, by sprawdzić termin ważności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje posiadacza pojazdu mechanicznego, jak też ważność badania technicznego auta, bez którego wszak ubezpieczenie OC nie jest ważne. Być może dobrym pomysłem będzie dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego i naszego bagażu, jednak kradzieże na terenie Chorwacji zdarzają się raczej sporadycznie. Jeśli wybieramy się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, dobrze byłoby dowiedzieć się, czy w koszty wliczone jest ubezpieczenie naszego ewentualnego leczenia. W przypadku, gdy jesteśmy ubezpieczeni tylko i wyłącznie od następstw nieszczęśliwych wypadków musimy liczyć się z tym, że za ewentualną pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Najlepiej byłoby wykupić pełny pakiet ubezpieczeniowy w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, co uchroni nas od dodatkowych kosztów i zapewni odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas urlopu. Warto o tym pomyśleć, by później nie żałować.

Podróż autokarem.

> Bardzo dobre połączenie autokarowe z Chorwacją ma Austria, mają Niemcy, Słowacja, Szwajcaria i Francja. Niestety bezpośredniego autobusu z Polski i do Polski nie ma. Wyłącznie w sezonie wakacyjnym możemy skorzystać z przejazdu z biurem podróży, które organizuje wczasy w tym kierunku. W tym czasie autobusy kursują ze wszystkich większych miast Polski. W jedną stronę koszt takiego przejazdu to około 350 zł.
Niestety podróż autokarem wiąże się z różnego rodzaju niedogodnościami, podróż trwa dłużej niż przelot samolotem i nie dla wszystkich będzie łatwa. Turyści docierają do celu zmęczeni wielogodzinną jazdą w niewygodnej pozycji, nie ma możliwości rozprostowania nóg, jednak po dotarciu do celu podróży szybko zapomina się o trudnościach, ciesząc się z urlopu i pięknych okoliczności przyrody.

Droga morska.

Do Chorwacji dopłynąć można z Włoch, przy okazji zwiedzając oba kraje.
Najbardziej popularna linia obsługująca Chorwację to Chorwacka Kompania Morska Jadrolinia: +385 51 666111, 666100 Jadrolina.