Jeszcze jakiś czas temu uważano, że nurkowanie w Chorwacji jest zajęciem niebezpiecznym, ale na szczęście w ostatnich latach obalono ten mit. Obecnie mamy do dyspozycji udoskonalony sprzęt, nastąpił też dynamiczny rozwój nauki i techniki, a co za tym idzie, znacznie wzrosło zainteresowanie tą formą rekreacji. Dzisiaj można z całą stanowczością stwierdzić, że stała się ona popularna, przyjemna i ciekawa. Z uwagi na to, że Chorwacja może poszczycić się niezwykle interesującym światem podwodnym wielu miłośników nurkowania wybiera właśnie to miejsce na aktywny wypoczynek.

Dlaczego warto?

To tutaj z bliska można obejrzeć barwne ryby, wraki statków, znaleziska archeologiczne czy bujną roślinność. Bogactwo fauny i flory zachwyci swoją różnorodnością nawet najbardziej zagorzałych zwolenników nurkowania w Chorwacji. Oprócz ryb podziwiać można ośmiornice, kalmary, rozgwiazdy i jeżowce. Nie mniejszą atrakcję stanowić będą urokliwe podwodne jaskinie. Na terenie Chorwacji nie brakuje baz nurkowych, które mają do dyspozycji nurków odpowiedni sprzęt, łodzie, oferują też pomoc instruktora.

Kursy i uprawnienia

Jeżeli marzy nam się kurs, dzięki któremu moglibyśmy zdobyć uprawnienia nurkowe to musimy przeznaczyć na ten cel od 3-5 dni. W trakcie kursu będziemy brać udział w wykładach teoretycznych, zajęciach praktycznych i będziemy ćwiczyć nurkowanie w Chorwacji, by wreszcie przystąpić do egzaminu. Certyfikat PADI OWD pozwoli nam zdobyć uprawnienia do nurkowania do głębokości 18 metrów, a certyfikat CMAS do nurkowania do głębokości 21 metrów. Osoby, które posiadają już uprawnienia nurkowe nie powinni zapomnieć o tym, że należy zakupić zezwolenie na nurkowanie w Chorwacji. To zezwolenie wydawane jest przez Chorwacki Związek Nurkowy, nabyć je można w kapitanatach portu po okazaniu dokumentu uprawniającego do nurkowania. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +385 1 4848765, informacja sekcji nurkowej HGK: + 385 1 4561570, 4561792 i na stronie internetowej: www.hgk.hr oraz na stronie: www.croprodive.info. Całkowitym zakazem nurkowania w Chorwacji objęte są następujące obszary: parki narodowe Krka i Brijuni, rezerwaty i parki przyrody. Istnieją także strefy kontrolowanego nurkowania, jak parki narodowe Kornati i Mijet.