Dalmacja Północna to znakomita harmonia przyrody i kultury. Lekka i zdrowa kuchnia, winnice, mnóstwo przepięknych mieścin, odludnych zakątków i niezapomniane wyspy takie jak Pag, Kornati, Dugi Otok i Uglijan. Na tym terenie jest bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, z pełnym zapleczem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Masyw górski Velebit dostarczy wielbicielom wspinaczki mocnych wrażeń. Malownicze wybrzeże, ciche i spokojne wsie i tętniące życiem kurorty gwarantują udane wakacje.

Dalmacja Północna i jej ciekawe miasta

Nin – jest to miasteczko położone nad brzegiem błotnistej laguny z bogatym zapleczem turystycznym w postaci hoteli, pensjonatów i dyskotek znajdujących się w sąsiednim Zatonie. Stamtąd blisko jest do piaszczystych plaż w malowniczych zatoczkach. Tam można wypocząć i naładować akumulatorki przez zwiedzaniem Dalmacji Północnej. Główną atrakcją tego terenu jest wyspa Zecevo z kościołem Najświętszej Marii Panny. Oto kilka z nich:

Petrcane – jest to malowniczy kurort położony w Kanale Zadarskim. Posiada bardzo bogatą ofertę hotelową gwarantującą wspaniały wypoczynek. Plaże usypane są z drobnych kamyczków. Kąpiel w błękitnym morzu gwarantuje pełną satysfakcję. Spragnieni aktywności będą mogli uprawiać żeglarstwo, tenis lub kolarstwo, a dla nieco mniej aktywnych przygotowana jest kręgielnia. Jest to miejscowość turystyczna.

Sukosan – Jest to miejscowość w której najlepiej czują się żeglarze z całej Europy. Dzięki wspaniałej marinie jest w stanie przyjąć kilkaset jachtów. Plusem jest blisko miasta Zadar i wielu innych ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w wolnej chwili. To miejsce jest rajem dla dzieci z powodu plaż z delikatnym zejściem do wody.

Sveti Filip i Jakov – miejscowość o bogatych tradycjach historycznych. Wspaniałą plażą i infrastrukturą turystyczną zapewnia wypoczynek i pozwala na uprawianie sportów wodnych. Jest to miejsce, które przyciąga z okolicy turystów poszukujących ciekawych kąpielisk. To w tym miejscu czekają przepiękne plaże.

Szybenik – to miasto założyli chorwaccy królowie i jest to najmłodsze miasto w Północnej Dalmacji. Słynie z najpiękniejszej budowli tego miasta, którą jest katedra św. Jakuba, którą trzeba koniecznie zobaczyć Sporą popularnością cieszą się również inne zabytki do których należy renesansowy ratusz, pałace Biskupi i Książęcy oraz klasztor Franciszkanów. Do zobaczenia są również budowle, które pamiętają militarną historię miasta. Jest możliwość udania się na wyspę Krapanj, na której znajduje się muzeum gąbek. Z pewnością przewodnik ciekawie opowie o zabytkach i przedstawi historię tego cudnego miasta.

Biograd na Moru - jest to jeden z popularniejszych kurortów w Dalmacji, który posiada bogatą historię i dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Dzięki temu można wypocząć jednocześnie oglądają ciekawy zabytki. Miasto tętni życiem i jest pełne przyjaznych turystów. Biograd na Moru kusi nieprzeciętną ofertą w tym rowery wodne i wspaniałe widoki. Plaże czekają na turystów.

Pirovac i Vodice – są to dwie połączone ze sobą miejscowości znajdujące się na nieregularnym półwyspie i w malowniczej zatoce, dzięki czemu jest idealna dla osób poszukujących pięknych plaż. Nazwa miasta Vodice pochodzi od okolicznych źródeł słodkowodnych, które podobno sprzyjają płodności, co z pewnością może ucieszyć wypoczywających w tym miejscu wczasowiczów.

Primosten - modelowy przykład wypoczynkowej miejscowości, która ma z jednej strony wspaniałe zabytki i malownicze położenie, a z drugiej luksusowe hotele i apartamenty otoczone piniowym lasem. Wszystkie walory miasta można poznać przechadzając się wąskimi i krętymi uliczkami. Blisko starówki znajduje się kąpielisko, na którym warto odpocząć po zwiedzaniu zabytków.

Dalmacja Północna i jej przyroda

Chorwacja Dalmacja Północna to parki narodowe i całe bogactwo walorów przyrodniczych. Na terenie tego regionu znajduje się Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka i Park Przyrody Telašćica, poza tym znajduje się Dugi Otok. Pokrótce o każdym z miejsc:

Park Narodowy Kornati – to skupisko 89 wysp kamiennych, jałowych i nie zamieszkałych przez ludność.

Park Narodowy Krka – piękny teren górzysty na którym znajdują się kaskady i potoki. Park położony jest przy środkowym i dolnym brzegu rzeki Krka.

Park Przyrody Telašćica - park jest zatoką liczącą 13 wysepek i ponad dwadzieścia plaż. Na terenie parku jest możliwość nurkowania. Teren często odwiedzany jest przez delfiny.

Dugi otok – największa wyspa Północnej Dalmacji o długości 43 kilometrów. Na terenie znajduje się naturalne, słone jezioro.

Parki narodowe i pozostałe atrakcje z miastami pełnymi zabytków zachęcają do aktywnego wypoczynku.

Co warto zobaczyć w Dalmacja Północna Chorwacja?

W prawdziwym Śródziemnomorzu z błękitną wodą, palmami, gorącym słońcem i świeżymi owocami morza, poza tym jest to teren o bogatej historii i kulturze, architekturze i obfituje w zabytki. Miejsca w Dalmacji Północnej, które warto zobaczyć znajdują się poniżej. Stolica Północnej Dalmacji miasto Zadar leży na obszarze bogatym w zabytki również z czasów starożytnego Rzymu. W mieście można trafić na ruiny i pozostałości po rzymskim forum. Obok ruin stoi symbol miasta charakterystyczny kościół św. Donata wzniesiony w IX wieku. W okresie letnim świątynia służy jako sala koncertowa. W tym regionie jest naprawdę wiele do zobaczenia. Historia sprawia, że to miejsce jest naprawdę obowiązkowym punktem w programie zwiedzania.

Wyspa Pag – jest to jedna z największych wysp Chorwacji. Słynie z sera, jagnięciny i koronek. Udogodnieniem jest dojazd do wyspy przez most. Krajobraz wyspy jest bardzo kamienisty, dość surowy, lecz piękny. Kilka atrakcji na tej wyspie. Wyspa Pag posiada Muzeum Koronek, Muzeum soli, Solana Pag, gaje oliwne w Lun i rezerwaty ornitologiczne. Warto odwiedzić. Tutaj można uprawiać sporty wodne, które cieszą się niemała popularnością. To tu na plażach można wypocząć i nabrać sił. Hotele blisko morza to plus tego miejsca. To idealne miejsce na wakacje. Wyspy Pag to w całej Chorwacji znakomite miejsce na morzu adriatyckim gdzie na świeżym powietrzu oferuje się turystom naprawdę moc wrażeń.

Aquapark Dalmacja – jest to miejsce niedaleko miasta Sibenik. W parku tym znajdują się takie atrakcje jak leniwa rzeka, wodna forteca, jacuzzi i strefa dla dzieci. Jest to park dla miłośników wodnych atrakcji, którym znudziła się kąpiel w niebieskim morzu i szukają większej ilości wrażeń. Leniwa rzeka ma długość 200 metrów. Powolny prąd porywa i pozwala odpocząć. Preferowany środek transportu dmuchane koło. Wodna forteca ma wysokość 13,5 metrów. Na szczycie fortecy umieszczono beczkę, która po napełnieniu wylewa się na stojących pod nią ludzi. Jacuzzi to okrągłe baseny z ciepłą wodą i wodnymi masażami. Strefa dla dzieci posiada płytkie baseny, małe zjeżdżalnie i inne atrakcje. Wszystkie te atrakcje stanowią oferty dla najmłodszych.

Dalmacja Północna podsumowanie.

W Chorwacji jest naprawdę wiele miejsc wartych obejrzenia. Region, którym jest Dalmacja Północna jest przykładem wyjątkowo ciekawego regionu. Mnóstwo zabytków, malownicze i przepiękne krajobrazy i okoliczności przyrody czekają na turystów. Naprawdę warto wybrać ten region Chorwacji.