Parki Narodowe Chorwacji to miejsce w których przyroda może rozwijać się bez ingerencji człowieka. Od 1985 roku w Chorwacji znajduje się 8 Parków Narodowych. Większość parków znajduje się nad morzem lub w jego pobliżu. Trzy parki znajdują się na wyspach i są nimi Archipelag Wysp Biońskich, Kornati oraz Mijet. Są dwa parki rzeczne to jest Krka i Jezior Plitwickich oraz trzy parki górzyste to jest Wielebitu Północnego, Paklenica i Risnjak.

Parki Narodowe na wyspach

Park Narodowy Wysp Briońskich – jest to grupa 15 małych wysp na Morzu Adriatyckim u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria. Panuje klimat śródziemnomorski. Na wyspach znajdują się rezerwaty przyrody i drogocenne, dobrze zachowane „pomniki” kultury antycznej. Na największej wyspie Veli Brijun znajdują się ruiny z czasów rzymskich, bizantyjskich i średniowiecznych, poza tym w mieście Brioni są obiekty wypoczynkowe objęte dostępnym dla turystów parkiem narodowym.

Park Narodowy Kornati – jest to grupa 150 wysp na Morzu Śródziemnym. To najbardziej zagęszczony archipelag na Morzu Śródziemnym. Archipelag podzielony jest na dwie grupy to jest Kornati Dolne i Kornati Górne. 89 z 152 wysp w roku 1980 ogłoszono parkiem narodowym z powodu wyjątkowego piękna i bogactwa flory i fauny oraz dzięki niezwykłemu ukształtowaniu powierzchni - między innymi klify znajdujących się na szeregu wysp Kornati Dolnych. Już od dawna klify nazywane są koronami i stąd pochodzi nazwa Kornati. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar, Mana i Rašip Veli. W parku jest możliwość penetracji przez płetwonurków.

Park Narodowy Mljet – leży w zachodniej części wyspy położonej na północny zachód od Dubrownika. Jest tam wyjątkowo czyste morze oraz najobfitsza wegetacja śródziemnomorska. Są też spokojne, piaskowe zatoczki i urozmaicony świat podwodny. Teren porośnięty jest gęstym lasem sosnowym w przewadze sosny alpejskiej. W roku 1960 północno-zachodnia jej część została Parkiem Narodowym. W skład parku wchodzą dwa słone jezior i wysepka św. Marii znajdująca się na Veliko Jezero na której umieszczony jest klasztor oo Benedyktynów z XII wieku.

Parki Narodowe rzeczne

Park Narodowy Krka – powierzchni parku wynosi 109km2. Na jego terenie znajduje się dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Sibenik. W parku głębokie wąwozy wrzynające się w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą malownicze widoki. Główną atrakcją parku jest siedem wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy – Skradinski buk. Na wyspie Visovac znajduje się klasztor oo Franciszkanów. W południowej części parku rozlewa się Prokljansko jezero. Park jest duży w większej części niezmienionym, obszarem o wielkich wartościach przyrodniczych i posiada zachowane lub lub niedużo zmienione układy ekologiczne. Przeznaczenie parku jest kulturowe, naukowe, edukacyjne i rekreacyjne. Jest to Park Narodowy od roku 1985 i jest jednym z najmłodszych Parków Narodowych w Chorwacji. w Parku narodowym Krka wspaniałe i przecudne widoki zapierają dech w piersiach i zapamiętywane są na dłużej. Jego największą atrakcją są przecudne wodospady. W tym parku narodowym mamy widok największego wodospadu. Spotykane są też niedźwiedzie brunatne.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – ten park zaliczony jest do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajduje się w pobliżu arterii łączącej Zagrzeb z Dalmacją. W parku znajduje się 16 jezior połączonych wodospadami. Występują bardzo ciemne lasy bukowe i jodłowe. Znajdziemy również bardzo rzadkie gatunki zwierząt na przykład niedźwiedź brunatny.

Parki Narodowe górzyste

Park Narodowy Paklenica – w swoim obszarze zajmuje południową część największego pasma górskiego Welebit. W nim znajdują się dwa wąwozy Velika Paklenica i Mala Paklenica. Znajdziemy tu różnorodność form krasowych, kilka jaskiń i bogaty świat roślin i zwierząt. Jest możliwość wpinania się na udostępnionej spiczastej skale Anica. Park Narodowy Paklenica to idealne miejsce dla osób lubiących górskie klimaty.

Park Narodowy Risnjak – park znajduje się na północ od Rijeki. Jest to zalesione pasmo górskie. Obejmuje swoim obszarem źródło rzeki Kupa. Dzięki swojemu położeniu między Alpami, a Górami Dynarskimi żyje tu wiele rzadkich gatunków zwierzą takich jak niedźwiedź brunatny, kozice, jelenie, orły i rysie.

Park Narodowy Welebitu Północnego – swoim obszarem park obejmuje najcenniejsze i atrakcyjne tereny najwyżej położonych partii pasma górskiego Welebit. W skład wchodzą takie rezerwaty jak Rożanski kuk i Hajdućki kuk. Znajduje się sporo ogrodów botanicznych oraz jedna z najgłębszych jaskiń świata Lukina jama. Park bogaty jest w faunę i florę oraz niezwykłe formacje skalne.

Podsumowanie - Parki Narodowe w Chorwacji

Parki Narodowe każdym razem zachwycają. Warto poświęcić kilka chwil podczas pobytu w Chorwacji na zwiedzenie któregoś parku narodowego. Z pewnością nie będzie to czas stracony. Chorwacja Pani Narodowe to tereny których człowiek jeszcze nie zniszczył i nie zagospodarował. Dzikość przyrody i wspaniałe krajobrazy przyciągają tłumy turystów. Park Narodowy Kornati i Park Narodowy Krka oraz Park Narodowy Brijuni jak i pozostał parki to miejsca niezwykłe pod względem przyrodniczym. Na terenie parku oprócz wielu gatunków roślin znajduje się równie bogata fauna. Nie warto pominąć miejsc z licznymi wodospadami i skalistych gór. Parki Narodowe w Chorwacji to wspaniałe miejsce do którego warto przybyć. Można rzec, że największą atrakcją jest osiem parków narodowych miejsc o niezwykłym uroku i bogactwie walorów przyrodniczych. Chorwacja Parki Narodowe to miejsca w których warto być.