Strój ludowy to ubiór, który wyraża tożsamość. Jest to strój, który ma dosyć mocne powiązanie z danym regionem geograficznym lub z okresem historii. Tradycyjne stroje zwykle występują w dwóch odmianach: codzienne i odświętne.
Zachodni styl ubierania stał się normą w wielu krajach, dlatego właśnie tradycyjne stroje zostały zepchnięte do odgrywania różnych ról społecznych. Stroje ludowe mają podkreślić dziedzictwo kulturowe danego regionu, ukazują także dosyć piękne tradycje, które były kultywowane przez wiele pokoleń oraz praktycznie każdy może wyrazić swoją własną dumę ze swojego pochodzenia.

Współcześnie istnieją takie kraje, gdzie noszenie tradycyjnych stroi, jest wymagane przez prawo. W Bhutanie stroje typu gho i kera dla mężczyzn oraz kira i toego dla kobiet są obowiązkowe dla wszystkich obywateli, bez względu na tło kulturowe. Oczywiście warto tu wymienić Arabię Saudyjską, gdzie kobiety w miejscach publicznych muszą nosić tradycyjną wersję hidżabu.

Chorwackie stroje ludowe są noszone przez sporą część ludności, która zamieszkuje Bośnię
i Hercegowinę. Obecnie wielu turystów podziwia ich piękno, zwłaszcza kiedy odbywają się imprezy lub regionalne uroczystości lub festiwale grup etnicznych.
Stroje są zawsze używane w czasie świąt religijnych, popularne są także na weselach i zespołach tanecznych, na których odbywają się tradycyjne tańce kolo.

W każdym regionie Chorwacji społeczność ubiera się nieco inaczej. Różnorodność strojów ma związek z położeniem geograficznym, klimatem oraz wpływem sąsiadujących w nim krajów, takich jak: Austria, Węgry, Niemcy, Włochy i Turcja. Każdy strój różni się od siebie stylem, materiałem, kolorem, kształtem oraz formą.

Ogólnokrajowy strójPodstawowym strojem u kobiet w Chorwacji jest biała suknia, bluzka i halka. Jednak wiele pań według swojego własnego uznania zakłada dodatkowo: spódnice, kurtkę, fartuch, szalik lub chustę. Zwykle dodatkowe elementy są zdobione motywami zwierząt lub kwiatów, a haft jest dosyć skomplikowany i najczęściej jest barwy czerwonej, niebieskiej, złotej lub czarnej.

Narodowy strój mężczyzn ma luźne i szerokie spodnie i koszulę. Często mężczyźni noszą ozdobną kamizelkę, żeby podkreślić wygląd czarnych spodni oraz koszuli. Panowie zawsze na głowach naszą czapkę, jednak kolor, forma i kształt czapki różni się od regionu. Najbardziej znany rodzaj nakrycia głowy to caplika, który jest noszona w rejonie Lika.
Mężczyźni często noszą zakryte buty lub sandały. Ze względu na region i pogodę, jaka panuje na danym obszarze, często panowie noszą futra, peleryny lub płaszcze

Dalmacja

Strój Dalmacji pochodzi z regionu Vrlika i do dziś ludzie, którzy zamieszkują ten region, przestrzegają swoich własnych tradycji. Najbardziej charakterystycznym elementem ubioru jest pas, który jest zakładany na ciemne spodnie. Pas ten kiedyś służył do noszenia broni, jednak teraz jest ozdobiony taśmami w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym. Również kamizelki są bardzo charakterystyczne i cechują się pięknymi złotymi zdobieniami oraz czerwonymi haftami.

Tradycyjny strój kobiet wyróżnia się barwnymi zdobieniami fartucha. Dosyć sporą uwagę
region przykłada do kamizelek, które wspaniale komponują się z czerwonym strojem męskim. Biżuteria kobiet składa się z koralików i srebrnych monet, które zdobią całe odzienie, a najbardziej charakterystycznym elementem ubioru jest czapka, która w tym miejscu jest koloru czerwonego.

WyspyJest to styl całkowicie odrębny od strojów Dalmacji czy Istrii. Ta odrębność powstała za sprawą izolacji ludzi na właśnie tych terenach, dzięki czemu obrany styl wnosi wiele wspaniałych urozmaiceń oraz różnorodności. Strój ludowy wyspy Pay pochodzi z XV wieku. Bogata koronka, biały diadem, bluzki z długim rękawem oraz spódnice w kolorze złota i czerwieni. Zwykle pas u kobiet jest przepasany pięknym szalem.

Mężczyźni na wyspie noszą koszule i piękne kamizelki. Mają także dopasowane spodnie i przepasane szale, które nadają tradycyjnym ubraniom odpowiedniego wyrazu. A na swoich głowach noszą stylowe kapelusze.

Slawonia i BaranyaSą to miejsca, które znajdują się we wschodniej części Chorwacji. Dla Chorwatów ten styl ma swoją własną i odrębną nazwę. Panonii, jest stylem bardzo urozmaiconym, zdobiony jest kolorowymi kwiatami, haftami, wstążkami, kokardami i koronkami. Główny skład ubrań to wełna i jedwab. Kobieta w tym regionie nosi piękne perły i złotą, srebrną, bursztynową biżuterię. Sukienki są przeważnie jasne w kolorach złota, czerwieni, bieli lub czerni. Każda bluzka ma frędzle, a rękawy przypominają kształtem skrzydła.

U mężczyzn występuje piękny haft na kamizelkach. Standardowo noszą Oni koszulę, spodnie i grube płaszcze.

Tradycyjne stroje podsumowanieKażdy powinien wiedzieć, że niezależnie od tego, w jakim regionie powstawały stroje ludowe, to każdy strój tworzono i wyrabiano ręcznie, z naturalnych materiałów. Wszystkie zdobienia zależały od umiejętności i wyobraźni artysty oraz od majątku rodziny. Nawet do tej pory, każdy podróżnik może zobaczyć, jak z dumą mieszkańcy noszą swoje tradycyjne stroje.
Jednak tak samo, jak i w Polsce, różnorodność miejsc, w których możemy zaobserwować te piękne stroje, się powoli zmniejsza, a piękne ubiory odchodzą coraz to bardziej w zapomnienie.