Mljet to wspaniała i piękna wyspa położona na Adriatyku, a sławę przyniosły jej wspaniałe lasy oraz bujna zieleń. W końcu Mljet pokrywa 75% lasów, a powierzchnia całej wyspy liczy trochę ponad 100 km. W Mljet mieści się wiele miejscowości, a największa i najstarsza miejscowość, to Babino Polje. Więc każdy, kto tu przyjeżdża, jest w stanie zwiedzić całą wyspę w trakcie jednego urlopu.
Jeśli chcesz poznać ciekawą historię tego miejsca, to zapraszam do przeczytania artykułu. Zapewniamy, że wspaniała, a zarazem burzliwa historia zainteresuje każdego, a owiane legendy tego miejsca podkreślą tajemniczość, tej wspaniałej wyspy.

Mljet

Historia Mljet jest bogata, a zarazem burzliwa. Sięga czasów starożytnych i jest owiana mistycznymi legendami, śmiałymi wyprawami i najazdami piratów. Pierwszymi mieszkańcami wyspy były plemiona liryjskie. Przybyły one z Półwyspu Pelješac około 4000 lat temu.
Plemiona te utrzymywały się z rolnictwa i rybołówstwa. Osiedlały się wzdłuż źródeł wody pitnej i żyły w prymitywnych warunkach. Odkrycia greckich amfor, wskazują, że greccy marynarze chronili się na Mljet przed burzami i atakami piratów. W II wieku przed Chrystusem na Mljet zapanowali Rzymianie. Z tamtych czasów po dziś dzień zachowało się kilka zabytków, m.in. willa gubernatora z solidnymi kolumnami obronnymi oraz starożytnymi wannami. Z tego okresu pochodzą też dwie bazyliki wczesnochrześcijańskie. Benedyktyni w XII wieku objęli władzę nad wyspą, wspierając rozwój rolnictwa oraz piśmienności wśród słowiańskiej ludności. Klasztor, który został zbudowany przez benedyktynów, zachował się po dziś dzień. Wyspa Mljet stała się częścią Republiki Raguzy w XV wieku i dzieli losy Dubrownika aż do teraz.