Pula jest położona na siedmiu wzgórzach, a skojarzenia wielu podróżujących są związane z rzymskim amfiteatrem. To miejsce ma wiele różnorodnych atrakcji, a bogata historia tego miejsca sprawia, że wielu podróżników, nie może oderwać się od oglądania tej wspaniałej i żywej historii.
Miasto to zostało rozsławione przez rzymską Arenę z I wieku, a liczne festiwale i koncerty sprawiają, że wielu odwiedzających przyjeżdża w to ciekawe miejsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się wielu informacji na temat historii, to zapraszam do przeczytania artykułu. Podzielimy się z Tobą najciekawszymi informacjami, a odwiedzane miejsce nabierze dla każdego inne znaczenie.

Pula

Większość zabytków Puli pochodzi z czasów rzymskich. Pula została przekształcona w ośrodek administracyjny po podporządkowaniu Istrii. Więc miasto kompletnie przebudowano, ponieważ siedziba władców musiała być reprezentatywna. Kiedy Rzymianie zakładali tu obóz wojenny, miasto Pula miała już bogatą historię. Rzymianie rozplanowali miasto wokół czworobocznego forum. Za panowania Augusta, przy forum wzniesiono świątynie, amfiteatr i inne monumentalne budowle. Dzięki temu Paula należała wraz z innymi miastami do najważniejszych rzymskich miast nad północnym Adriatykiem. Po powstaniu chrześcijaństwa Istria była miejscem ich kaźni. Później nowa religia stała się obowiązująca w 425 roku, a miasto podniesiono do rangi biskupstwa.Kiedy cesarstwo zachodniorzymskie upadło, w Puli zagościli barbarzyńcy, jednak lepsze czasy nastąpiły później, pod władzą Bizancjum.

W 1150 roku Pula i koper przewodziły Lidze Antyweneckiej. Jednak Wenecja zdobywała coraz to większe wpływy na Istrii. W 1331 roku nastąpił przełomowy moment w którym „oddało się pod opiekę” niedawnych wrogów. Pula pod rządami Wenecji pozostawała aż do rozwiązania Republiki Weneckiej w 1797 roku.
W połowie XIX w. doceniono możliwości, jakie dawał port w mieście Habsburgom, z czasem go rozbudowano. Szybko rozwijała się też Pula, a na przełomie wieków liczyła ponad 50 tys. mieszkańców. Językiem urzędowym był niemiecki. Oswobodzona przez żołnierzy Jasipa Broza-Tity, zniszczona Pula weszła w skład państwa Jugosławii, a po jego rozpadzie do Chorwacji.