Znalezienie dobrego hotelu w Chorwacji nie powinno być zbyt trudne, ponieważ baza hotelowa tego kraju jest bogata i zróżnicowana. Chorwacja oferuje też szeroki wybór kwater: od pokoi w prywatnych domach po noclegi w wielkich kompleksach wypoczynkowych. Oprócz tego możemy skorzystać z równie zróżnicowanej i bogatej bazy kempingowej na wybrzeżu.

Dobre hotele w Chorwacji to nie tylko i wyłącznie hotele, ale także pensjonaty, które w zasadzie niewiele różnią się od kwater prywatnych ze śniadaniem. Klasyczne oferty hotelowe natomiast to zazwyczaj propozycje wielkich sieci, placówki znajdujące się w kilku miastach. Coraz mniej jest już ofert kompleksów z dawnych lat, które wymagają raczej remontu i nie nadają się w gruncie rzeczy do przyjmowania turystów, a coraz więcej pojawia się miejsc nowych, odrestaurowanych, klimatycznych. Nierzadko znajdziemy miejsce w zacisznym, stylowym zabytkowym hotelu, który po gruntownym remoncie prezentuje się naprawdę znakomicie. W ofercie hotelowej znaleźć możemy nie tylko zwykły nocleg ze śniadaniem, ale także odnowę biologiczną i oczywiście darmowy dostęp do Internetu.

Ceny noclegów są niestety dosyć wygórowane, szczególnie dla mieszkańców Chorwacji. W szczytowym okresie są najwyższe, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Nieco niższe są w pozostałych miesiącach. Zimą można otrzymać nawet 50%-wy rabat, ale w tym okresie większość hoteli jest zamkniętych.

Dobre hotele w Chorwacji proponują klientom aktywizację online, dzięki rezerwacji internetowej bardzo często możemy skorzystać ze specjalnej taryfy. Zazwyczaj w cenę wliczone jest już śniadanie, a gdy dopłacimy możemy zjeść również obiadokolację.

Coraz bardziej popularne stają się kwatery na prowincji. Stanowią one nie lada atrakcję dla osób, które są zwolennikami tradycyjnych, wiejskich domostw z przepysznymi, typowo domowymi potrawami. Warto skosztować regionalnych specjałów i aktywnie uczestniczyć w życiu na wsi.

Często turyści wybierają pokoje gościnne albo nawet całe mieszkania do wynajęcia, co w zestawieniu z hotelowym gwarem wygrywa w przedbiegach z uwagi na kameralność, ciszę i spokój. Dodatkowym atutem jest także niższa cena. Jeżeli myślimy o nocowaniu w kwaterze prywatnej, najlepiej byłoby zwrócić się bezpośrednio do lokalnych biur informacji turystycznej.

Oferty noclegowe możemy znaleźć też na miejscu, ogłoszenia pojawiają się na dworcach kolejowych i autobusowych, ale przyjazd bez wcześniejszej rezerwacji bywa ryzykowny.

W cenie noclegu będzie uwzględniony lokalny podatek turystyczny.