Największe wyspy na Adriatyku to Cres i Krk, kolejna pod względem wielkości jest wyspa Rab. Należą one do najpiękniejszych wysp Chorwacji. Mogą poszczycić się bogactwem dziedzictwa kulturowego i zachwycającą architekturą. Są idealnym miejscem wypoczynku dla turystów, a znajdujące się na nich plaże uważane są za najlepsze w kraju.

Do wysp Chorwacji należą również wyspy Kornati, które tworzą zaskakująco rozdrobniony archipelag składający się ze 150 wysp i wysepek rozłożonych na powierzchni około 320 km2. W roku 1980 na sporej części archipelagu ustanowiono park narodowy, który obejmuje 89 wysp, w tym południowa część Dugiego Otoku, gdzie umiejscowiony jest Park Narodowy Telascica. Dwie najbardziej znane wyspy Dalmacji Środkowej znajdują się na południe od Splitu. Na wyspie Chorwacji Brac możemy wybrać się na plażę uznawaną za symbol Chorwacji-Zlati rat, ale też możemy obejrzeć wiele interesujących zabytków, jak chociażby klasztor Pustinja Blaca czy jaskinia z zachwycającymi rzeźbami. Z wysp Chorwacji warto również wspomnieć o wyspie Hvar, na której skupione zostały wspaniałe, zabytkowe miasteczka. Jedno z nich, o nazwie Hvar jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa Hvar oferuje turystom przepyszne wina: czerwone „Zlatan Plavac” i białe „Bogdanjusa”.

Następną z wysp Chorwacji, którą warto odwiedzić jest spokojna, odosobniona wyspa Vis. Nie jest zbyt popularna wśród turystów, choć prezentuje się ciekawie i malowniczo.

W południowej części Dalmacji możemy korzystać z różnorakich form aktywności, zaczynając od uprawiania sportów wodnych po korzystanie z kąpielisk wodnych lub relaksowanie się na jednej z wysp archipelagu Elafitski. Na wyspie Chorwacji Mljet na pewno doskonale będą się czuli miłośnicy przestrzeni zielonych, a na Korculi amatorzy średniowiecznych budowli.

Archipelag Elafitski obejmuje 13 wysp Chorwacji. Położone są pomiędzy Dubrownikiem a nasadą półwyspu Peljesac. Trzy największe z nich to: Sipan, Lopud i Kolocep.

Photo credit: 3dman_eu via pixabay.com / CC0