Czym podróżować do Chorwacji?

Planujemy wyjazd do Chorwacji, ale nie jesteśmy pewni, który środek transportu wybrać. Pytamy znajomych, którzy odwiedzili już ten piękny kraj, analizujemy, rozważamy wszelkie „za” i „przeciw”. Ostatecznie wybieramy najlepsze dla nas rozwiązanie.

Podróż samolotem

Do kilku chorwackich miast mamy bezpośrednie połączenia, dolecimy bez żadnego problemu do Dubrownika, Zadaru i Splitu z Gdańska czy Warszawy, z Krakowa do Dubrownika, z Poznania do Zadaru i Dubrownika. W trakcie sezonu wakacyjnego dobrze jest zaglądać na poszczególne strony internetowe polskich lotnisk, bo tam można uzyskać informacje o lotach czarterowych do wielu miast Chorwacji. Ceny biletu wahają się w zależności od wielu czynników: od terminu rezerwacji, terminu wylotu i powrotu, ilości wolnych miejsc. Bilet może kosztować w granicach 500-2000 złotych. Najlepiej jest zarezerwować bilet na kilka miesięcy przed podróżą, wówczas cena będzie najbardziej korzystna.

Podróż pociągiem

Bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją niestety nie ma. Musimy liczyć się z przynajmniej jedną przesiadką, w Wiedniu lub Bukareszcie. Bilet w drugiej klasie kosztuje mniej więcej 500-600 zł w jedną stronę.

Bezpośrednia podróż do Chorwacji koleją jest możliwa z Austrii, Niemiec, Słowenii, Węgier, Włoch, Szwajcarii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry.

Podróż własnym autem

W tym wypadku mamy dwie możliwości jazdy: przez Słowację i Węgry albo przez Czechy, Austrię i Słowenię. Korzystniejsze jest wybranie drugiej z opcji, ponieważ przez Czechy i Austrię przez większość czasu możemy poruszać się autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Przejazd przez Słowację wiąże się z podróżą wąskim i i krętymi drogami, na których licznie występują ograniczenia prędkości, które utrudniają i znacznie wydłużają trasę.

Podróż autokarem

Bardzo dobre połączenie autokarowe z Chorwacją ma Austria, mają Niemcy, Słowacja, Szwajcaria i Francja. Niestety bezpośredniego autobusu z Polski i do Polski nie ma. Wyłącznie w sezonie wakacyjnym możemy skorzystać z przejazdu z biurem podróży, które organizuje wczasy w tym kierunku. W tym czasie autobusy kursują ze wszystkich większych miast Polski. W jedną stronę koszt takiego przejazdu to około 350 zł.

Niestety podróż autokarem wiąże się z różnego rodzaju niedogodnościami, podróż trwa dłużej niż przelot samolotem i nie dla wszystkich będzie łatwa. Turyści docierają do celu zmęczeni wielogodzinną jazdą w niewygodnej pozycji, nie ma możliwości rozprostowania nóg, jednak po dotarciu do celu podróży szybko zapomina się o trudnościach, ciesząc się z urlopu i pięknych okoliczności przyrody.

Droga morska

Do Chorwacji dopłynąć można z Włoch, przy okazji zwiedzając oba kraje. Najbardziej popularna linia obsługująca Chorwację to Chorwacka Kompania Morska Jadrolinia: +385 51 666111, 666100 www.jadrolinija.hr.